| Part Number | 74AVC16T245EV G,518 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 593430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 56-Pin VFBGA T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AVC16T245EV G,518 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AVC16T245EV G,518 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Output Type | 3-State |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Supplier Package | VFBGA |
| Logic Family | AVC |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Pin Count | 56 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 7 x 4.5 x 0.65 |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 0.185 mA |
| Package | 56VFBGA |
| Replacement Part Number | PART-74AVC16T245EV G,518 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LVC07AD.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inv CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH17FU,LJ(CT.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC8T245DBR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32GF,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT595ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74F74DR.pdf |
|
NXP | NCF2922AHN3 0212C HVQFN32 REEL - |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4538BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXS0108EPWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Master-Slave Type Pos-Edge 2-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4027BT,653.pdf |